hamile kalma pozisyonları

Uzmanlar bir kadının hamile kalabilme şansını arttırmak için spermin vajina içinde en uzun kaldığı hamile kalma pozisyonları önermektedirler.

Hamile kalma pozisyonları gebeliğin oluşabilmesi için çok önemlidir. Bunu için spermi kadının vajinasında daha uzun süre tutmak ve ilerleyişini kolaylaştırmak gereklidir.
Bu nedenle hamile kalma pozisyonları belirlenirken ilişki esnasında ve sonrasında spermi kadının rahmine doğru yönlendirecek ve en azından vajina içinde daha uzun süre tutacak hamile kalma pozisyonları tercih edilmelidir.

Buradaki temel mantık spermin çok küçük olması nedeniyle yol almasının zor ve zahmetli olmasıdır. Kadının yer çekimini kullanarak spermlerin bu ilerleyişini vücud içindeki sıvı ilerleyişini kullanarak hızlandırması mümkündür. Bunun için hamile kalma pozisyonları seçerken erkeğin üstte olduğu pozisyonlar seçilmelidir. Bu sayede sperm yer çekiminin etkisi ile kadın vajinasında kalır. Tersi durumlarda kadının yukarıda olması spermin aşağıya doğru kadının vajinasından dışarı doğru akmasına neden olacağı için hamilelik şansını düşürmektedir.

Hamile kalma pozisyonları içinde en çok kullanılanı misyoner pozisyonu

Hamile kalma pozisyonlarıEn ideal pozisyon misyoner pozisyonudur. Bu hamile kalma pozisyoları uygulanırken erkek üsttedir ve kadının bacaklarını tam açabilmesi durumunda çok daha yakın ilişki sayesinde spermler vajinanın daha derin kısımlarına bırakılabilir.
Daha etkili ancak biraz daha zor olan pozisyon ise diz dirsek pozizyonudur.  Bu hamile kalma pozisyonları içinde bu pozisyon özellikle kadının, yerçekimini kullanarak spermi, rahmine daha yakın noktalara kadar akmasına yardımcı olmasını sağlar. Bu şekilde sperm saatlerce uğraşarak alacağı sentimetreler ile ifade edilecek yolu bir kaç saniyede geçebilmektedir.

En iyi gebe kalma pozisyonu diz dirsek pozisyonudur

Gebe kalma pozisyonları nelerdir?Diz dirsek pozisyonundaki beraberlik hamile kalmak için en uygun şekildir. Bu şekildeki bir beraberlikten sonra da sırt üstü yatarken belinizin altına 1 saat süre ile uygun kalınlıkta bir yastık koyun. Ayakta, oturarak veya kadının üstte olduğu pozisyonlar spermin vajina dışına akışını hızlandırdığı için gebe kalmak için uygun şekiller değildirler.

Her iki pozisyonda da önemli olan spermi dışarı kaçırmamak mümkün olduğunca vajina içinde rahme doğru yaklaşmasını kolaylaştırmaktır. Bu nedenle hamile kalma pozisyonları uygulanırken kadının ilişki sonrası ayağa kalkması önlenmelidir. Her iki faydalı gebe kalma pozisyonları için de geçerli olan temel kural kadının ilişki sonrası yataktan çıkmamasıdır. Öncelikle erkek boşaldığında kadının içinde kalmalı. Ve spermi dışarı çıkaracak vakum etkisini engellemek için gebe kalma pozisyonu sonrası bir iki dakika kadının içinde beklemelidir. Bu spermlere ilerlemek için fırsat verirken, erkeğin penisini dışarı çekerken dışarı doğru vakumlayacağı fazla miktarda spermin önüne geçecektir.

Hamile kalma pozisyonları uygulanırken erkeğin penisini kadının vajinasından çıkarmasının ardından, kadının kesinlikle sırtüstü yatar pozisyonunu koruması gerekmektedir. Mümkünse kadının kalçasının altına bir yastık konularak kalçanın yukarıda kalması ve spermin kadının rahmine doğru akması sağlanmalıdır. Kadın bu şekilde yaklaşık bir saat durmalıdır. Duşa girmemeli, ayağa dahi kalkmamalıdır. Gerekiyorsa tuvalete dahi gitmemelidir bu bir saat boyunca. Birleşmenin hemen ardından ayağa kalkan bir kadın yerçekimi etkisi ile spermin vajina dışına doğru akmasına ve spermlerin rahimden uzaklaşmasına neden olur bu nedenle hamile kalma pozisyonları ile elde edilen avantaj kaybolmuş olur.

Ayrıca ilişki öncesi ve sonrası vajinal duş kesinlikle yapılmamalıdır. İlişki öncesi yapılacak vajinal duş vajina için ph asidite değerlerini bozar. Bu da spermlerin hayatta kalma şansını azaltan bir faktördür. İlişki sonrası vajinal duş ise spermleri temizlediği için gebe kalma şansını azaltır. Hamile kalma pozisyonları dışında dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar da önemlidir.

Hamile kalma pozisyonları dışında önemli ayrıntılar:

  • Hamilelik planları yapmaya başlamadan 3 ay öncesinden korunma yöntemlerini bırakınız.
  • Gebe kalmak için en uygun zaman sürecinde gün aşırı ilişkide bulunmaya çalışıniz.
  • Erkeğin sperm kalitesi ve sayısını korumak için 48 saatte bir boşalmasına dikkat ediniz.
  • Gece ilişkisi yerine hormonal düzeyin daha aktif olduğu sabahın erken saatlerini terich ediniz.
  • Kayganlaştırıcı gibi kimyasalları hamile kalma pozisyonlarını uyguladığınız ilişkilerinizde kullanmayınız.
  • Bu dönemde kesinlikle vajinal duş yapmayınız. Vajina kendi kendini temizleyen yapıdadır.
  • Alternatif seks yöntemlerini bu sürede uygulamayın, hamile kalma pozisyonları ile ilişkiye girin.
  • Su altında ya da duşta ilişkide bulunmayın.
Hamile kaldıktan sonra bebeğinizinin gelişimini haftalık bebek sitesinden takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website